Search

Mieszkanie na Sołaczu w Poznaniu – dlaczego warto je wybrać?
Sołacz – to właśnie stąd pochodzi Feliks Nowowiejski, twórca znanej każdemu Polakowi „Roty” stanowiącej niegdyś hymn narodowy. Dostojny charakter dzielnicy wynika jednak ze specyficznych zabudowań – wille na Sołaczu potrafią wzbudzić zachwyt niejednego architekta. Dodajemy do tego jedne z najbardziej atrakcyjnych terenów zielonych w Poznaniu, które okażą się idealnym miejscem na organizację pikniku w gronie przyjaciół, czy nową bieżnią liczącą nasze czasowe rekordy podczas porannego joggingu. Pora przekonać się dlaczego to właśnie Sołacz powinien stać się naszym nowym osiedlem. W końcu kto z nas nie chciałby zamieszkać w tak modnej, a zarazem bezpiecznej dzielnicy?


1. Sołacz – historia Na przełomie wieków znany pod różnymi nazwami: Szolacz, Zolacz, Scholacz aż po obecnie funkcjonujące Sołacz. Termin wywodzi się od słowa sołek oznaczającego spichlerz lub spiżarnię, co może świadczyć o dobrobycie tamtejszej szlacheckiej wsi. Poznańskie dziejowe nieruchomości to nie tylko wzniosłe kamienice – na przełomie XIX i XX w. na Sołaczu powstawała pierwsza (i jedyna) kolonia willowa, która skupiała budowle pojedyncze oraz bliźniacze, wszystkie wykonane w historycznych stylach, które podziwiamy do dziś. O formalnej przynależności terenu do Poznania możemy mówić od 1908 r., a w latach 1954 – 1990 osiedle podlegało pod obszar Jeżyc. Obecnie mieszkaniem w tak prestiżowej dzielnicy może pochwalić się 5390 osób, do których możesz dołączyć właśnie Ty!


2. Sołacz- atrakcje Miłośnicy pieszych wędrówek, zainteresowani historią i architekturą, czy sympatycy przyrody – każdy z was znajdzie coś dla siebie na terenie Sołacza. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne punkty cieszące się dużą uwagą mieszkańców z wszystkich zakątków Poznania. 2.1 Park Sołacki Historia Parku Sołackiego sięga początku XX w. – w zasadzie jego aranżacja poprzedziła budowę kolonii willowej, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej dzielnicy. Obiekt powstał w obrębie podmokłej doliny Bogdanki i wraz z biegiem czasu był coraz bardziej modernizowany – w jego pobliżu przeprowadzono linie tramwajowe, na alejki wyłożono asfalt, zakonserwowano mostki oraz wybudowano oryginalny plac zabaw. Park Sołacki to także szeroki wachlarz różnego rodzaju drzew, od daglezji i choiny kanadyjskiej po klon tatarski i cypryśnik błotny. A gdy zabawa na świeżym powietrzu wystarczająco nas zmęczy, to w sercu parku czeka restauracja Meridian’s, w której możemy napić się aromatycznej kawy i dać naszym kubkom smakowym doznać rozkoszy malinowej bezy z lodami waniliowymi i płatkami czarnej soli. Znajdzie się również coś bardziej ,,konkretnego” – od sandacza z salsą pomidorową po udko gęsi confit okraszone wątróbką. Z pewnością nikt nie wyjdzie stamtąd głodny!


2.2 Park Wodziczki Tuż między Aleją Wielkopolską, a doliną Bogdanki znajduje się kolejny zielony obiekt, który uraczy niejednego spacerowicza. Wśród klonów, lip i dębów możemy wybrać się na spacer z pociechami, zorganizować piknik na świeżym powietrzu, jak i oddać się lekturze na pobliskiej ławce. Sama nazwa parku pochodzi od nazwiska znanego przyrodnika Adama Wodziczki, który powołał do życia organizację społeczną Liga Ochrony Przyrody i był inicjatorem powstania trzech parków narodowych w Polsce.


2.3. Salon Muzyczny – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego Miłośnikom muzyki i historii z pewnością spodoba się możliwość zwiedzenia Muzeum Feliksa Nowowiejskiego – wybitnego artysty, którego oficjalne miano nosił rok 2016 r. w Polsce. Organizowane są tu wycieczki z przewodnikiem, dzięki którym poznamy dorobek i życie kompozytora. Będzie również co nieco dla naszego ucha – w salonie organizowane są liczne koncerty poświęcone twórczości muzyka. W muzeum możemy usłyszeć nawet wariacje w wykonaniu ostatniego żyjącego syna artysty – Jana Nowowiejskiego.


2.4 Kościół św. Jana Vianneya Świątynia zbudowana na początku XX w. stanowi jeden z charakterystycznych symboli Sołacza ze względu na swój unikatowy kształt – umiejscowiona jest na planie koła, a całość pokrywa kopuła z latarnią, na której możemy doszukać się wizerunków polskich świętych, w tym Jerzego Popiełuszki i Stefana Wyszyńskiego. Na zewnętrznej ścianie Kościoła znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy 7.Pułku Artylerii Ciężkiej Wielkopolskiej, a za obiektem wyróżniamy stalową dzwonnice z trzema dzwonami. Monument z pewnością spodoba się fanom stylu neoklasycystycznego, którzy mogą podziwiać portyki wsparte na sześciu kolumnach prowadzących do wejścia Kościoła.


2.5 Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego Na granicy osiedla Sołacz znajdziemy kolejne miejsce, w którym bez wątpienia doznamy chwili odprężenia. Ogród Dendrologiczny to ponad 20 ha zielonych terenów przyciągających do siebie wszystkich miłośników roślin. Właśnie tam znajdziemy ponad 800 gatunków drzew, w tym takie okazy jak cypryśnik błotny (naturalnie występujący w dolinie Missisipi) czy metasekwoja chińska. Obiekt słynie także z największej kolekcji jeżyn i malin w Europie, które należą do rzadkiej, praktycznie nieuprawianej odmiany Rubus. A gdy złapie Cię zimowa chandra – udaj się tam na spacer, by nacieszyć oko pięknymi kwiatami. Tak, dobrze zrozumiałeś – urokliwe, zawsze zielone rośliny zwane fińskimi różanecznikami nie tracą swojego blasku nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, przez co można podziwiać je cały rok!


3. Dostępność usług Wille i apartamenty na Sołaczu oddalone są od dużych centrów handlowych, pełnych głośnych wydarzeń i tłumów ludzi. Dzielnica napawa spokojem, przez co możemy zrelaksować się w zaciszu swoich czterech kątów. Bez obaw – na osiedlu dostaniemy wszystkie niezbędne produkty, od świeżego pieczywa na sobotnie śniadanie, po dobrej jakości mięso od tamtejszego rzeźnika. Potencjał obszaru wykorzystali także restauratorzy, którzy zadbają o wasze brzuchu przy niejednym obiadowym kryzysie! Szczególnym zainteresowaniem cieszy się knajpka Francuski Łącznik, w której smakowe szaleństwo skupia się wokół różnego rodzaju tart. Znajdzie się coś dla fanów boczku i sera, jak i słodka wersja ciasta z czekoladą w towarzystwie whiskey. Nie trzeba także za daleko szukać miejsca na idealną randkę – restauracja Milano zaprasza na oryginalne włoskie wino, przy którym możemy skosztować grillowanych kalmarów z młodym imbirem, czy steka ze świeżego tuńczyka w sosie pieprzowo – śmietanowym.


4. Komunikacja Jeżeli czasem zatęsknimy za zgiełkiem miasta i hałaśliwymi przechodniami, to MPK przygotowało dla nas linie tramwajowe i autobusowe, którymi dotrzemy w okolice Starego Rynku w przeciągu 15 minut. Kursuje tu również linia nocna, więc nie musimy martwić się o transport do domu i zostać trochę dłużej na plotkach u koleżanki. Zawsze możemy wybrać nieco bardziej aktywną opcję i udać się do pracy Poznańskim Rowerem Miejskim, którego stacja również znajduje się na Sołaczu, a pierwsze 20 minut jazdy jest całkowicie bezpłatne!


5. Podsumowanie Bezpieczna okolica i piękne widoki zza okiennych firan – czy wyobrażasz już sobie jak musi smakować poranna kawa w takich warunkach? Zielony Sołacz? Ulica Sokoła, a może Urbanowska? Czas sprawdzić jakie mieszkania na sprzedaż oferuje deweloper MakDom w tej modnej dzielnicy – być może twojej nowej oazie spokoju.

90 views0 comments