Komfort mieszkania na Winogradach w Poznaniu

Komfort mieszkania na Winogradach w Poznaniu

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru mieszkania. Dla jednych atrakcyjność dzielnicy będzie uwarunkowana dużą dostępnością usług, inni zaś pragną zamieszkać w spokojnym rejonie wśród zielonych terenów. Jeżeli poszukujesz bezpiecznej przystani z miejską siłownią i placem zabaw pod oknem to czas rozejrzeć się za mieszkaniem na poznańskich Winogradach – osiedlu na najwyższym obszarze miasta, którego panoramę możemy podziwiać z poznańskiego śródmieścia.

1. Historia

Winogrady należą do jednych z najmłodszych dzielnic Poznania – rozbudowa rejonu rozpoczęła się bowiem w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy zdecydowano się wykorzystać niezagospodarowany wtedy teren Winograd, na który składały się liczne łąki, pola i sady. Stąd też wywodzi się nazwa osiedla, która nawiązuje do uprawianych w tamtejszym rejonie winorośli.

Pierwszą inwestycją mieszkalną powstałą na Winogradach było osiedle Pod Lipami, do którego z czasem dołączyło os. Przyjaźni, os. Kosmonautów, os. Wichrowe Wzgórze oraz os. Zwycięstwa. Ciekawostką jest fakt, że podczas budowy mieszkań na os. Kosmonautów robotnicy natrafili na gruby kabel, który okazał się być wykorzystywany podczas II wojny światowej do nawiązywania połączeń na linii Moskwa – Berlin. Miasto nie rozgłośniało jednak tej informacji, a kabel został zabetonowany w fundamentach nieruchomości.

Wśród charakterystycznych wysokich wieżowców i blokowisk mieszka ponad 43000 osób. Wspomniane nieruchomości można podzielić na 4 osiedla:

  • Stare Winogrady
  • Nowe Winogrady Południe
  • Nowe Winogrady Północ
  • Nowe Winogrady Wschód

Mapa Poznania wyznacza granice dzielnicy zaczynając od wschodu przez rzekę Wartę, przez północną stronę, którą stanowi ul. Lechicka, trasa PST to zachodnia część, a Aleja Armii Poznań zamyka obszar z południowej perspektywy.

2. Atrakcje dzielnicy

Niech perspektywa winogradzkich blokowisk was nie przeraża! Znajduje się tu wiele zielonych terenów z udogodnieniami dla posiadaczy psów, rodziców z pociechami, czy osób uprawiających sport. Nie można również narzekać na nudę – to właśnie tu możemy skorzystać z rozrywek jakie zapewnia nam lunapark. Wesołe miasteczko rozstawiane jest okolicznościowo i przyciąga do siebie tłumy mieszkańców z różnych części Poznania.  Ponadto, dzielnica oferuje wiele interesujących obiektów, do których możemy zaliczyć:

2.1. Park Cytadela

Drodzy biegacze, jeśli uwielbiacie uprawiać jogging po parku, to Cytadela oferuje wam całe 100 ha powierzchni do wykorzystania! Jest to największy park w Poznaniu, który w 2008 r. został uznany za pomnik historii ze względu na znajdujący się tam fort umocnień Twierdzy Poznań.

Cytadela skrywa w sobie wiele pozostałości historycznych – na szczycie schodów znajduje się monumentalny Pomnik Bohaterów, który wzniesiono na cześć upamiętnienia wyzwolenia miasta podczas II wojny światowej. We wspomnianej fortecy powstały dwa muzea, które należą do Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych i mogą pochwalić się sporą kolekcją sprzętu wojskowego, która nacieszy oko niejednego historyka.

Wśród zielonych terenów możemy położyć nasze zmęczone nogi na trawie i doszukiwać biegających po drodze wiewiórek, czy też podziwiać tamtejsze plenerowe rzeźby i stare drzewa. Jeżeli przyjdzie nam ochota na małą przekąskę, to w parku znajdziemy przytulne restauracje, które ugoszczą nas pizzą, świeżym ciastem lub gorącą zupą.

2.2  Pozostałości po hali sterowców

Ten punkt stanowi szczególnie ważny obiekt pod względem historycznym – to właśnie tutaj rozwijało się polskie lotnictwo wojskowe. Hala powstała w 1913 r., a pierwszy balon obserwacyjny wystartował już 6 lat później. Obecnie możemy podziwiać tylko pozostałości, wyróżniając w tym betonowe fragmenty przy Alejach Solidarności oraz bloki i obręcze w Parku Czarneckiego.

2.3. Murawa Office Park

Wszyscy, którzy interesują się architekturą mogą przyjrzeć się neomodernistycznemu biurowcowi przy ul. Murawa 12. Budynek został wyróżniony nagrodą European Property Awards i przyznano mu miano laureata Nagrody Jana Baptysty Quadro za 2011 r. Każde biuro w obiekcie składa się z dużego tarasu pokrytego szkłem, dzięki któremu najemcy mogą być w stałym kontakcie z naturą.

3. Dostępność usług

Wśród miejskich podwórek i wieżowców zlokalizowane są różnego rodzaju salony, sklepy i restauracje. Przy ul. Wojciechowskiego 3 znajdziemy Urząd Skarbowy, a na osiedlu Przyjaźni złożymy wniosek o zgodę na remont, gdyż znajduje się tam spółdzielnia mieszkaniowa PSM Winogrady.

Jeżeli chcemy zrobić większe zakupy, to nie musimy wybierać się za daleko – w dzielnicy zlokalizowane są liczne supermarkety takie jak Tesco, Kaufland, Carrefour czy Netto. Ponadto, dzielnica oferuje szeroki wybór zdrowych produktów ze względu na wybudowany tam market Bio Family – jedyny sklep w Polsce, którego wszystkie produkty posiadają Certyfikat Bio. Osoby nietolerujące laktozy i glutenu z pewnością znajdą tam coś dla siebie.

Lubisz jadać poza domem? A może po prostu nie masz czasu na gotowanie? Winogradzkie restauracja zapraszają na swoje specjały wszystkich zainteresowanych! Kameralna włoska knajpka Rimini proponuje pizzę w kształcie serca, a jeżeli masz ochotę na lampkę dobrego wina to z pewnością zaspokoisz swoje kubki smakowe w restauracji Magazyn. Jeżeli zależy nam, by pod domem znajdowała się sprawdzona kawiarnia, Winogrady polecają Francuski Łącznik, w którym spróbujemy ciekawych tart w wersji na słono i słodko.

Nie trzeba także wyruszać na Stary Rynek, by napić się piwa w gronie najbliższych. W Szybkiej Bili lub klubie 9 stóp dostaniemy upragniony trunek, a nawet zmierzymy się z przyjaciółmi przy bilardowym stole. Jeżeli wolimy zabrać ukochaną na romantyczny film to czekają na nas specjalne oferty w Cinema City w tamtejszej galerii Poznań Plaza. Jest to również miejsce, w którym zaopatrzymy się w nowe jeansy i kupimy (kolejną) parę skórzanych butów. Nie wyobrażamy sobie centrum handlowego bez popularnych fast foodów, prawda? Wyjście na frytki do McDonalda lub po chrupiącego kurczaka do KFC to kolejne punkty na mapie Poznań Plaza.

Obok często odwiedzanej Plazy znajduje się mniejsza galeria – Pestka, która oprócz licznych sklepów i restauracji oferuje rozrywki dla dzieci na rozbudowanej sali zabaw, a dla wszystkich miłośników kręcenia biodrami (w każdym wieku) poleca się kurs tańca w Discofox Dance School.

4. Komunikacja

Jeżeli zależy nam na szybkim dojeździe do centrum to linie komunikacyjne Winograd z pewnością staną na wysokości zadania. W zależności od rejonu, kursują tu autobusy i tramwaje, którymi dostaniemy się na Stary Rynek już w 5 minut! Jeżeli spotkanie trochę nam się przedłuży to nie musimy martwić się o dojazd do domu – ZTM zadbał o linie nocne, które dowiozą nas do różnych zakątków Winograd. Dzielnica może pochwalić się również Poznańskim Szybkim Tramwajem (PST), który ze względu na swoją wydzieloną trasę, omija poranne korki i stłuczki na poznańskich ulicach.

5. Podsumowanie

Jeżeli szukasz spokojnego osiedla, na którym Twoje dzieci będą mogły bawić się na licznych placach zabaw, a ty na swój poranny trening wyruszysz do pobliskiego parku to dzielnica Winogrady okazuje się być idealnym rozwiązaniem przy wyborze mieszkania! W charakterystycznych blokowiskach znajdziesz wszystkie niezbędne usługi, a wyprawa na poznańskie śródmieście nie będzie wymagała od Ciebie takich poświęceń jak pobudka dwie godziny wcześniej. Dzielnica cieszy się dobrymi opiniami, które z pewnością potwierdzisz, jeśli uwijesz sobie gniazdko na winogradzkich rejonach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *