Mieszkanie na Wildzie w Poznaniu – Trafiony wybór

Mieszkanie na Wildzie w Poznaniu – Trafiony wybór

Mapa Poznania skupia w sobie wiele atrakcyjnych miejsc, które wciąż przyciągają nowych lokatorów ze względu na swoje poszczególne walory, do których zaliczyć można lokalizację, czy nietuzinkową architekturę. Niewątpliwie przykładem takiej dzielnicy jest poznańska Wilda, która swoje zainteresowanie zawdzięcza dogodnemu położeniu oraz szerokiej gamie usług dostępnych w tym obszarze.

Co stoi na przeszkodzie rozejrzenia się po rynku mieszkań w tej okolicy? Pewnie wielu z was zastanawia się po prostu, czy Wilda jest bezpieczna. Powszechnie krążący stereotyp o groźnych przygodach w wildeckich rejonach może budzić niepewność niejednego z nas. Pragniemy jednak uspokoić wszystkich, którzy uwierzyli w tę niepoważną plotkę, ponieważ wskazane osiedle należy do bezpiecznych dzielnic Poznania. Nie występują tu napaści i pobicia, miejsce jest pod ciągłym monitoringiem, powstaje coraz więcej zamkniętych obiektów mieszkalnych, a sama okolica wciąż się rozwija – oprócz licznych uroczych sklepików można wyróżnić rozkwit gastronomii a także usług rekreacyjno – sportowych. Zachęcamy do lektury, dzięki której zaufacie pełnej potencjału Wildzie polecanej również przez grupę MakDom!

1. Historia

Wilda jest historyczną skarbnicą Poznania. To właśnie tam ustanowiono klub sportowy Warta Poznań i jeden z kluczowych wyróżników miasta – Zakłady im. Hipolita Cegielskiego (zwane lokalnie “Ceglorzem”). Przyjrzyjmy się jednak samym początkom osiedla, zanim jeszcze  powstały jego wspomniane kultowe symbole.

Zapewne wszyscy kojarzymy ulicę Wierzbięcice, ale czy wiemy skąd wywodzi się termin? Otóż jest to odniesienie do pierwotnej nazwy Wildy – Wierzbic, które początkowo jako gospodarstwo wykupił Jakub Wilda w XIV w. To właśnie tam dynamicznie rozwijała się produkcja zbóż, a na szczególną uwagę zasługuje wildecki browar, który miał najbardziej konkurencyjną pozycję na rynku lokalnym. Za sprawą Szwedów w XVIII w. osiedle zostało doszczętnie zniszczone, co skłoniło władze miasta do sprowadzenia Bambrów z okolic Frankonii w celu odbudowy i osiedlenia miejsca. W 1818 r. utworzono pierwszą szkołę przy Dolnej Wildzie, a dwa lata później dla Ludwiki Radziwiłł powstała Droga Dębińska.  

W XIX w. Górna i Dolna Wilda stały się jedną jednostką administracyjną i postanowiono o włączeniu Wildy do miasta Poznania. W 1912 r. powstał tutaj wspomniany już klub piłkarski Warta Poznań, który w swojej karierze zdobył dwa tytuły mistrza Polski. XX wiek znany jest z takich przełomowych wydarzeń jak Poznański Czerwiec, który również rozpoczął się na Wildzie – wtedy to pracownicy Zakładów im. Hipolita Cegielskiego wyruszyli ulicami miasta z żądaniami poszanowania praw człowieka. Był to pierwszy strajk generalny w PRL po II wojnie światowej. Zginęło w nim 57 walczących, a ponad 240 osób zostało rannych.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku osiedle było podzielone na dwie jednostki pomocnicze: Wildę oraz 28 Czerwca 1956 r. W 2010 r. w skutek przeprowadzonej reformy administracyjnej połączono je w jedno osiedle Wilda.

2. Atrakcje dzielnicy

Osiedle Wilda w Poznaniu może pochwalić się wysokim poziomem architektonicznym – znajdują się tu budynki przedstawiające style z różnych epok historycznych. Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich sympatyków spędzania czasu na świeżym powietrzu – osiedle posiada piękne parki z dogodną infrastrukturą do uprawiania sportów. Czas zagłębić się w szczegóły tego miejsca i dowiedzieć się co oferuje nam rozkwitająca Wilda!

2.1. Architektura

Atrakcje na Wildzie to z pewnością jej nietuzinkowe budynki, które nacieszą oko niejednego znawcy sztuki. Poniżej przedstawiamy przykłady ciekawych nieruchomości, które zasługują na szczególną uwagę.

2.1.1. Willa Bajerleina

Obiekt wyróżnia się na tle wildeckich kamienic i blokowisk swoją formą zabudowy – jest to willa (i to nie byle jaka!). Powstała w 1903 r przez jednego ze sprowadzonych do Poznania Bambrów i charakteryzuje się ozdobnymi wykończeniami oraz znajdującą się na jej elewacji figurą Michała Archanioła, którą właściciel zakupił w Paryżu w 1900 r. Wszyscy zainteresowani mogą zobaczyć willę z bliska przy ul. Różanej.

2.1.2. Kamienica pod Koroną

Kolejną perełką wśród architektury wildeckiej jest Kamienica z 1904 r. przy ul. Górna Wilda 107. Jej zabudowa wywodzi się z neorenesansowego stylu – wyróżniamy tu monumentalny szczyt i loggie w centrum. W kamienicy znajduje się apteka “Pod Koroną”, która jest jedną z najstarszych w całym Poznaniu i to właśnie od niej wywodzi się powszechnie znana nazwa budynku.

2.1.3.  Dom szachulcowy

Dom szachulcowy to następny wyróżniający się obiekt na mapie wildeckiego rejonu. Budynek przyciąga swoją niespotykaną konstrukcją, którą wzbogaca umieszczona nadbudówka w kształcie wieży z pokrytym dachem. Jest to najstarszy dom zachowany na Wildzie, który powstał w latach 90. XVIII w.

2.2. Parki

Wilda zlokalizowana jest blisko Warty, nad którą można posiedzieć z przyjaciółmi lub wyskoczyć na poranny jogging. Oprócz samej rzeki Wilda oferuje również inne zielone tereny, nad którymi z pewnością się zrelaksujemy:

2.2.1. Park Jana Pawła II

Znany również jako Łęgi Dębińskie, zlokalizowany między Drogą Dębińską a ul. Dolna Wilda. Nazwa tego kompleksu nie jest przypadkowa – to właśnie w tym miejscu papież Jan Paweł II odprawił mszę dla ok. miliona osób. Na terenie parku znajdziemy wiele atrakcji dla dzieci, a w letni sobotni wieczór legalnie rozpalimy grilla w gronie znajomych. Do ciekawych obiektów tego miejsca zalicza się również Pomnik Pyry – wyrażający silne przywiązanie Poznaniaków do swojej tożsamości.

2.2.2. Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich w Poznaniu

Zielona przestrzeń o powierzchni 4,54 ha nosi wskazaną nazwę na cześć pierwszego  prezydenta Poznania po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Znajduje się tu wiele starych drzew, placów zabaw oraz miejska siłownia. Samo położenie parku obejmuje dawny Bastion Grolman, który przynależy do zbioru fortyfikacji Twierdza Poznań.

3. Dostępność usług

Wilda to osiedle, na którym bez problemu skorzystamy z różnego rodzaju usług. Spacerując ulicą znajdziemy zegarmistrza, salon kosmetyczny, cukiernię, czy weterynarza. Dużą popularnością cieszy się również Rynek Wildecki, na którym kupimy produkty wysokiej jakości od lokalnych rolników, czy też zaopatrzymy się w świeże kwiaty, które ozdobią nasze cztery kąty. Jak już zostało wspomniane, Wilda to dzielnica, która wciąż się rozwija. Przedstawiamy więc usługi, które budzą duże zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców osiedla:

3.1 Usługi rekreacyjno – sportowe

Nie ma nic lepszego niż poczuć się cudownie w swoim zdrowym ciele! Tu z pomocą przychodzą nam liczne siłownie i kluby fitness, do których możemy zaliczyć Miód Cytryna przy ul. Górna Wilda czy popularną Fabrykę Formy w Green Point. Wszystkim z problemami ze stawami polecamy basen, który znajdziemy w Poznańskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Ten obiekt oprócz pływalni oferuje również siłownie, boisko do kosza oraz grotę solną  – idealną dla osób borykających się z trudnościami w oddychaniu. A dla pań, które chcą wzmocnić swoje mięśnie głębokie oraz odzyskać kobiecość z pewnością pomoże lekcja Pole Dance w Janeiro House.

3.2. Usługi gastronomiczne

Mieszkańcy Wildy mogą pochwalić się coraz szerszym wyborem restauracji na osiedlu. Obok znanego kebaba i wielu przytulnych bistro serwujących domowe obiadki zaczęły pojawiać się knajpki, które kuszą Poznaniaków z niejednego zakątka miasta!

Owiane dobrą sławą zostały takie lokale jak Suszone Pomidory, które znalazły się na pierwszym miejscu rankingu stworzonym przez popularnych blogerów MYTUJEMY “Knajpa roku 2016”. Na wildeckim rejonie zlokalizowane jest również Bistro Kotlet, które wzięło udział w programie Kuchenne Rewolucje i serwuje domowe schabowe, które ucieszą każdego, kto nie przepada za degustacyjnymi porcjami.

4. Komunikacja

Osiedle Wilda zlokalizowane jest w dogodnym położeniu – do centrum miasta dojedziemy w zaledwie 5 minut. Przez dzielnicę przeprowadzone zostały linie tramwajowe i autobusowe, które pozwolą również na podmiejskie podróże do Chludowa, czy Lubonia. Dla wszystkich wracających do domu nieco później również mamy dobrą wiadomość – na Wildzie kursuje bowiem 7 linii nocnych, które zapewnią nam transport z takich rejonów jak Morasko, Rataje, Dębiec i Golęcin.

5. Podsumowanie

Pełna architektonicznych perełek, zielonych terenów i rozwijających się lokali – taka właśnie jest Wilda. Z łatwością znajdziesz tu profesjonalnego fryzjera, poćwiczysz na siłowni i wybierzesz się na spacer po brzegu Warty. Nie wszystkie dzielnice Poznania mogą pochwalić się budownictwem na tak wysokim poziomie, które skupia w sobie wiele stylów minionych epok. Wskazane wyżej przykłady to tylko niektóre z walorów Osiedla Wilda. Zachęcamy do zapoznania się z dzielnicą poprzez spacer po jej ulicach (skrywających ciekawe historie i miejsca), by przekonać się, że jest to prawdziwie atrakcyjny, i co najważniejsze, bezpieczny rejon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *