Mieszkanie w sercu miasta, czyli wygoda życia na Starym Mieście w Poznaniu

Mieszkanie w sercu miasta, czyli wygoda życia na Starym Mieście w Poznaniu

Wybiła godzina 12:00, słychać bicie dzwonów, a zza ścian Ratusza wyłania się widok bodących koziołków. Czy wiesz już o jakiej dzielnicy mowa? Nie trzeba być rodowitym Poznaniakiem, aby domyśleć się, że chodzi o Stare Miasto. Mapa Poznania obfituje w wiele atrakcyjnych miejsc, które budzą zainteresowanie osób poszukujących swoich czterech kątów, ale to właśnie Stare Miasto ze względu na swoją historię, zabytki i prestiż cieszy się dużym powodzeniem.

Dzielnicę pod względem wielkości możemy określić poprzez wyznaczone granice, które biegną od strony północnej ulicą  Armii Poznań zachodniej od ul.  K. Pułaskiego, wschodniej  przez rzekę Wartę do mostu Królowej Jadwigi, aż po południową ul. Towarową i Mostem Dworcowym, co daje nam ok. 3,91 km².  Jest to dobra lokalizacja zarówno dla osób starszych, cieszących się nietuzinkową architekturą, jak i dla studentów, którzy poszukują lokum blisko centrum rozrywki i wyższych uczelni. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się jakie atrakcje i walory oferuje nam Stare Miasto w Poznaniu – być może Twoje nowe osiedle.

1. Historia Starego Miasta

Warto przyjrzeć się historii jednej z najczęściej zwiedzanych dzielnic w Polsce – w końcu nie bez przyczyny przyciąga do siebie tak wielu turystów z całego świata. Jej początek szacuje się na 1253 r., kiedy to bracia Przemysł I i Bolesław Pobożny ulokowali nowe miasto na prawie magdeburskim. Wtedy też powstał rynek z zaplanowanym, szachownicowym układem ulic, którego drewniana zabudowa z czasem zaczęła przybierać formę murowanej. Nasze państwo nieraz musiało wziąć na swoje barki liczne ataki wojenne, które pozostawiły swoje ślady w postaci architektonicznych zniszczeń –  w tym również na Starym Mieście w Poznaniu. Podczas zaboru pruskiego nastąpiła rozbiórka kolegiaty farnej, która doznała wcześniej wielu uszkodzeń ze względu na przebyte pożary i klęski żywiołowe. II wojna światowa spowodowała natomiast ok. 60 % zniszczenie Starego Miasta, którego odbudowa trwała ponad 20 lat. To właśnie wtedy spalony został pałac Działyńskich, dom Mielżyńskich czy Odwach, jednak mimo braku dostatecznych środków i panującej biedzie w kraju, Poznań postanowił wziąć się do działania od razu po zakończeniu wojny.

Od 1997 r. zaczęły powstawać osiedla pomocnicze – Os. Święty Marcin, Os. Starówka i Os. Rybaki – Piaski. 3 lata później połączono wskazane jednostki w jedno Osiedle Stare Miasto, w którego skład dołączył także plac Wolności. Taka zmiana wynikała z funkcjonalności dzielnic – zamieszkiwane były przez mniej niż 15 tys. osób, więc postanowiono dokonać ich połączenia. Obecnie możemy mówić o 30 216 mieszkańcach Osiedla Stare Miasto.

2.Atrakcje dzielnicy

Nie ulega wątpliwości, że Stare Miasto to jedna z najbardziej atrakcyjnych dzielnic w Poznaniu. Swoje zainteresowanie zawdzięcza licznym zabytkom, różnorodnym restauracjom oraz organizowanym tam imprezom okolicznościowym. Turyści z całego świata przyjeżdżają do Poznania również w celu zobaczenia najbardziej rozpoznawalnego symbolu miasta – bodących się koziołków. Poniżej przedstawiamy czym mogą pochwalić się mieszkańcy osiedla Stare Miasto:

2.1. Zabytki

Dzielnica obfituje w wiele kultowych nieruchomości, które są wyrazem minionych epok i posiadają artystyczną bądź historyczną wartość. Możemy zaliczyć do nich:

2.1.1. Ratusz

Czy wiesz, że był to pierwszy polski ratusz, który pojawił się na znaczku pocztowym w Polsce? Sprawdźmy, co skrywa w sobie ta budowla, że zasłużyła na takie wyróżnienie!  

Ratusz w Poznaniu powstał w 1300 r. za panowania Wacława II Czeskiego. Ze względu na liczne ataki oraz klęski żywiołowe ten gotycki budynek przeszedł niejedną odbudowę. Obecny zarys obiektu zawdzięczamy renowacji z XVIII wieku, aczkolwiek zniszczenia II wojny światowej spowodowały zawalenie się wieży oraz uszkodzenie wnętrza. Poznaniacy nie tracili czasu i podjęli się renowacji już w 1945 r. Mimo swojego pierwotnego gotyckiego stylu, charakter architektoniczny Ratusza określa się obecnie jako renesansowy – jest to dobra wiadomość dla miłośników arkad, ozdobnym ścianek i jasnych elewacji.

Ratusz w Poznaniu jest pełen elementów stanowiących nieodkryte metafory. Na wschodniej fasadzie znajdują się kobiece postacie, które nawiązują do cnoty cierpliwości, miłości, wiary oraz męstwa. Możemy zauważyć także łacińskie sentencje jak Optimas Civitatum Est Quae Virs  Bonos Habet (z łac. najlepsze z miast jest to, które posiada dobrych obywateli) czy Pax Iniqussima Bello Iutssimo Praeferenda  (z łac. pokój najbardziej niesprawiedliwy lepszy od wojny najsprawiedliwszej), które odnoszą się do życia, wiary oraz państwa.

Wnętrze Ratusza również warte jest obejrzenia – Sala Królewska przyciąga kominkiem z 1541 r., w Wielkiej Sieni widnieją popiersia rzymskich cesarzy z III w., a jeżeli marzy Ci się ślub w tak wzniosłych warunkach to możesz wykorzystać do tego właśnie Wielką Salę. Należy pamiętać, by zachowywać się tam równie uroczyście, ponieważ stanowi ona część Muzeum Historii Miasta Poznania.

2.1.2. Waga miejska

Jak z samej nazwy wynika, był to budynek służący do ważenia towarów, które miały trafić na poznański rynek. Z czasem obiekt został rozebrany, ze względu na jego opłakany stan techniczny, a w miejsce Wagi stanął Nowy Ratusz, w którym władze miasta urządziły sobie siedzibę. II wojna światowa pozostawiła po sobie ślad również na tym budynku – został on doszczętnie zniszczony. Odbudowa nastąpiła w 1950 r., a projektorom udało się odwzorować wygląd Wagi sprzed XIX w.  Obecnie stanowi miejsce kultury, w którym odbywają się liczne wystawy i koncerty, a nawet można tu zawrzeć małżeństwo.

2.1.3. Odwach

Odwach powstał w XVIII w. i pierwotnie służył jako siedziba straży miejskiej. Na dzień dzisiejszy jest to miejsce bliskie każdemu Poznaniakowi, ze względu na znajdujące się tu Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Może pochwalić się zbiorami rozmaitych fotografii, dokumentów, czy odznaczeń, a całość wspierana jest przez efekty multimedialne.

2.1.4. Fara Poznańska

Zabytki Poznania, które możemy wyróżnić w dzielnicy Stare Miasto to także religijne monumenty. Szczególną uwagę przyciąga Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu zwana powszechnie jako Fara Poznańska.

Kościół powstał w XVIII w., choć początki jego budowy szacuje się nawet na 100 lat wcześniej. Podczas II wojny światowej jego wnętrze pełniło rolę magazynu dla wojsk niemieckich, później wykorzystywany był jako schron przeciwlotniczy, a po 1945 r. podziemia użytkowane były w celu przechowywania importowanych win. Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda wskazane pomieszczenie z bliska, to Fara przewiduje możliwość zwiedzania nie tylko Kościoła, ale również piwnic.

Bazylika wyróżnia się swoją oryginalną fasadą w różowym kolorze, na której znajdziemy wizerunki św. Wojciecha, św. Franciszka Ksawerego czy też św. Stanisława biskupa. Wnętrze budynku zdobią barokowe portrety, a w centralnej części podziwiać możemy obraz Wskrzeszenie Piotrowina przez św. Stanisława biskupa.  Na szczególną uwagę zasługują również organy Friedricha Ladegasta, które zaprojektowane zostały w XVIII w. Aby pozwolić sobie na taką przyjemność Kościół musiał zapłacić ponad 24 tys. marek. Połowę tej sumy podarowała tajemnicza kobieta, która (zgodnie z legendą) ubrana na czarno zjawia się czasami w trakcie prac nad organami, aby przypatrywać się jak działa jej upominek.

Dla wszystkich chętnych, którzy chcą posłuchać brzmienia tych kultowych organów, zapraszamy na Staromiejskie Koncerty Organowe, które organizowane są w każdy czwartkowy wieczór lata.

2.1.5. Kościół Franciszkanów

Kościół Franciszkanów, a w zasadzie Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów konwentualnych w Poznaniu, funkcjonuje w mieście od 1728 r. Podczas II wojny światowej doszło do zawalenia się sklepienia nawy głównej w świątyni, która została odbudowana w bardzo krótkim czasie. W zasadzie, był to pierwszy zrekonstruowany kościół w Poznaniu po 1945 r.

W obiekcie znajduje się różnorodna kolekcja portretów takich osobistości jak Anny Rydzyńskiej, Jadwigi Rogalińskiej czy Jana Radolińskiego. Przy doniosłym ołtarzu wyróżniamy obraz Widzenie św. Antoniego, a w kaplicy św. Franciszka zawarte są obrazy poświęcone temu patronowi. Warto wspomnieć, że opisywany obiekt został umieszczony na rewersie monety o nominale 2 PLN w 2011 r.

2.2. Imprezy okolicznościowe

Kolejną zaletą mieszkania na Starym Mieście jest fakt, że nie można tutaj narzekać na nudę! Oprócz licznych lokali oferujących różnego rodzaju rozrywki, miasto Poznań często organizuje okolicznościowe eventy na samym rynku.

Przykładem takich akcji jest aranżowanie jarmarków – od świątecznych po francuskie, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Perspektywa wyskoczenia w kapciach po oryginalny paryski ser na śniadanie z pewnością zachęca do rozejrzenia się po rynku mieszkań w dzielnicy Stare Miasto.

Znajdzie się również coś dla fanów sztuki – i to nie byle jakiej! Na rynku spotykają się bowiem międzynarodowi mistrzowie rzeźbienia w lodzie, którzy podczas Poznan Ice Festival przedstawiają swoje dzieła niedowiarkom z całego świata.

2.3. Bodące się koziołki

Codziennie o godzinie 12:00 przed Ratuszem w Poznaniu można zauważyć gromadzący się tłum ludzi – są to zarówno Poznaniacy, klasowe wycieczki ze szkół, jak i zagraniczne grupy turystyczne. Zebrali się, by obejrzeć tzw „urządzenie błazeńskie” czyli bodące się koziołki, którym towarzyszy gra hejnału. Niezaprzeczalnie stanowi to jeden z najpopularniejszych (zaraz po rogalach świętomarcińskich) symboli miasta. Koziołkom został postawiony nawet pomnik w dalszej części osiedla (na Placu Kolegiackim).

3. Dostępność usług

Stare Miasto to skarbnica nieodkrytych restauracji oraz uroczych sklepików. Przyjeżdża do nas rodzina i nie mamy jej gdzie przenocować? Spokojnie, Stare Miasto to także baza hoteli, która spełni oczekiwania najbardziej wymagającej klienteli. Z łatwością znajdziemy tu również wszystkie niezbędne salony usługowe, jak zegarmistrza, fryzjera czy jubilera. Bez problemu wyślemy list, kupimy świeże warzywa a nawet wybierzemy się do teatru! Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne usługi, które skupia w sobie ta okolica.  

3.1. Lokale gastronomiczne

Jeśli zastanawiacie się gdzie warto zjeść w Poznaniu to Stare Miasto, a raczej tamtejsi restauratorzy, czekają na was z otwartymi ramionami! Masz ochotę na sushi? A może tradycyjny polski mielony to spełnienie Twoich kulinarnych marzeń? Nie jesz mięsa i szukasz wege knajpki? Bez obaw, ta dzielnica zaspokoi wszystkie twoje smakowe pragnienia! Znajdzie się tu coś dla miłośników rodzimej kuchni, którzy po spróbowaniu kotletów w Schabowym u Dziadka zwątpią w zdolności kulinarne swoich żon i matek, jak i dbających o linię sportowców, których zdrowe śniadanie (bez grama cukru!) z Jaglanej nasyci na cały dzień.

3.2. Puby i dyskoteki

Przetańczyć z Tobą chcę całą noc? A może po prostu wpaść na szybkiego drinka lub posmakować kraftowego piwka? Stare Miasto oferuje nam szeroki wybór miejsc, w zależności od tego, w jaki sposób chcemy spędzić nasz wolny czas. Znajdą się ustronne miejsca, idealne na romantyczne spotkania przy lampce wina jak w Winelove, a jeśli masz ochotę na piwo w klimacie PRL przy akompaniamencie amatorów śpiewających „Nie płacz Ewka!” (do których z pewnością dołączysz) to koniecznie wybierz się do Pijalni wódki i piwa.

Uwielbiasz ruszać biodrem? Świetnie się składa! Stare Miasto zaprasza na tańce do białego rana – zarówno osoby, które są świeżo po odebraniu dowodu, jak i starszych, których wiek wynosi 18 + VAT. Znajdziemy tu kluby z różną muzyką, zaczynając od latynoskich rytmów Cuba Libre, po playlistę z lat 80. w Van Diesel. Fani ostrzejszego brzmienia mogą wybrać się na drinka do Kultowej, by zanurzyć usta w ulubionym trunku i odpocząć przy utworach Iron Maiden.

3.3. Centra handlowe

W okolicy Starego Miasta znajdziemy liczne sklepy odzieżowe, drogerie kosmetyczne i księgarnie. Galeria MM i Kupiec Poznański przyciągają swoim „przytulnym” klimatem ze względu na niewielką liczbę sklepów zlokalizowanych w budynku. Oprócz branży odzieżowej wyróżnia się tutaj usługi krawieckie, biura podróży, a jeśli masz ochotę pograć w kręgle lub zmierzyć się z przyjaciółmi w bilardzie, to z pewnością spodoba ci się Kosmos na ostatnim piętrze galerii MM.

Szerszy wybór produktów i usług oferuje centrum handlowe Stary Browar. To z pewnością raj dla wszystkich fanów zakupów – obok wszechobecnych sieciówek znajdą się również salony takich projektantów jak Anna Orska czy Robert Kupisz. W sektorze gastronomicznym umiejscowione są popularne fast foody typu KFC, jak i ciekawe restauracje – Weranda oferująca świeże dania pełne zieleni, czy znany każdemu Sphinx.    

4. Komunikacja

Stare Miasto stanowi serce Poznania – otoczone malowniczymi kamienicami i tętniącymi życiem ulicami zaprasza do siebie wszystkich, którzy chcą podziwiać jego piękno i historię. Miasto daje możliwość odkrycia tej dzielnicy i wyznacza bardzo dogodne położenie komunikacyjne. Kursują tu zarówno autobusy i tramwaje. Ze Starego Miasta dojedziemy bezpośrednio w każdy punkt Poznania, od Moraska, przez Franowo, po Górczyn. Niezwykłym atutem jest kurs linii nocnych, które w zależności od naszej lokalizacji na osiedlu, jeżdżą z częstotliwością co 15/30 minut.

Osoby poruszające się samochodami również nie mogą narzekać na trasę i miejsca parkingowe. Ponadto, znajdziemy także coś dla sympatyków ruchu – istnieje ponad 10 stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego, który możemy wypożyczać już od 2 PLN za godzinę.

5. Podsumowanie

Stare Miasto to wizytówka miasta Poznania – mieszkańcy tego osiedla mogą odczuwać pewnego rodzaju prestiż ze względu na lokalizację przepełnioną tradycjami i dziełami architektonicznej sztuki. Inne dzielnice Poznania z ulicami nie mogą pochwalić się tak rozbudowanym centrum rozrywki, rozpoczynając od dyskotek i pubów, po teatr i filharmonię. Oprócz zwiedzania okolic zachęcamy również do odkrywania nowych smaków – znajdzie się tu zarówno regionalna restauracja, jak i amerykańska burgerownia, która podbije podniebienie niejednego smakosza. Nie czekaj ani chwili dłużej – obok oglądania ofert grupy MakDom, przyjrzyj się także Staremu Miastu z bliska, wybierz się na poranną kawę do jednej z cukierni na rynku, a wieczorem wyjdź na spacer, by zobaczyć jak osiedle wciąż tętni życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *