Rataje w Poznaniu – miejsce gdzie chce się mieszkać

Rataje w Poznaniu – miejsce gdzie chce się mieszkać

„Lubię patrzeć jak osiedla nowe rosną, lecz najbardziej lubię jeździć właśnie tu – tramwajem na Rataje”… śpiewała Małgorzata Borkowska ponad 40 lat temu. Mimo upływu czasu dzielnica wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród poszukujących idealnego miejsca na uwicie własnego gniazdka.Czym to osiedle zasłużyło sobie na miano tak ukochanej okolicy?

Może jest to kwestia dogodnej lokalizacji? Bliskości rozmaitych terenów zielonych? Czy sąsiedztwo różnorakich punktów usługowych? Czas przekonać się co skrywają w sobie Rataje i jakie mieszkania na sprzedaż oferuje grupa MakDom w tamtejszych rejonach!

1. Rataje – historia

Dzielnice Poznania mogą pochwalić się różnymi, ciekawymi nazwami nawiązującymi do zwyczajów i historii obszaru. Nie inaczej jest w przypadku Rataj, które swój termin zawdzięczają działającym tam chłopom – ratajom, odpowiedzialnym za funkcjonowanie wsi  stanowiącej zaplecze gospodarcze miasta. Pierwsze wzmianki o opisywanej okolicy pojawiają się już w akcie lokacyjnym Poznania z 1253 r. i na przełomie lat zamieszkiwane były przez bamberskich osadników oraz Bułgarów, dzięki którym jako pierwsi w kraju poznaliśmy smak kabaczków i papryki!

Szlachecka wieś Rataje z czasem zaczęła przybierać zupełnie inny kształt niż za panowania rodu Piastów. Ten dobrze prosperujący obszar, dzięki któremu Poznań gospodarczo zakwitał, zmienił się w szereg kolorowych blokowisk, placów zabaw oraz terenów rekreacyjnych i to w przeciągu zaledwie 30 lat! No właśnie… jak budowano Rataje?

Wszystko zaczęło się od konkursu na zagospodarowanie przestrzenne prawobrzeża w latach 50. ubiegłego wieku. Nie było to łatwe zadanie – obszar ograniczony był jeziorem Malta, rzeką Wartą oraz torami kolejowymi. Udało się jednak znaleźć urbanistyczne rozwiązanie i od 1965 r. zaczęto stawiać pierwsze budynki – w tym cieszącą się międzynarodowym uznaniem Politechnikę Poznańską. Prace trwały do początków XXI w., lecz dzielnica rozwija się urbanistycznie po dzień dzisiejszy, czego przykładem może być otwarta na jej obszarze w 2016 r. największa w Wielkopolsce galeria handlowa Posnania.

Osiedle Rataje to ponad 36 903 osób, wśród których z pewnością znajdziesz kompana na wieczorny jogging nad brzegiem Warty. Można też wybrać się na przejażdżkę rowerową po granicach Rataj wyznaczonych ulicą Hetmańską, Żegrze, Inflancką aż po Bolesława Krzywoustego. Dzielnica wyodrębniona jest ponadto na 7 części – wizualizuje to mapa osiedli, która składa się z następujących terenów:

  • Osiedla Armii Krajowej
  • Osiedla Bohaterów II Wojny Światowej
  • Osiedla Jagiellońskiego
  • Osiedla Oświecenia
  • Osiedla Piastowskiego
  • Osiedla Powstań Narodowych
  • Osiedla Rzeczypospolitej

2. Rataje – atrakcje

Mapa Poznania proponuje wiele rozmaitych atrakcji, które sprostają potrzebom niejednego rozrywkowicza – najogólniej mówiąc w tym mieście nie ma szans na nudę. Znajdziemy coś dla fanów sportu, miłośników historii, czy pasjonatów tańca. Nie trzeba jednak opuszczać granic osiedla Rataje, by spędzić swój wolny dzień w ciekawy sposób.

2.1 Natura jest piękna!

Wszyscy wiemy jak ważne jest dotlenienie naszego organizmu. Gdy dochodzi do tego czerpanie przyjemności z podziwiania pięknych okazów przyrody to możemy mówić o prawdziwie udanym dniu na świeżym powietrzu. Taką właśnie możliwość oferuje dzielnica Rataje wraz ze swoimi zielonymi terenami.

2.2.1 Jezioro Maltańskie

Romantyczny spacer z ukochaną w letni wieczór? Czy wolisz rozłożyć koc na trawie i poczuć trochę słońca na swoim ciele? A może wyścig z własnym cieniem sprawia ci satysfakcję? Jezioro Malta cieszy się popularnością wszystkich mieszkańców Poznania, których cel wyprawy w to miejsce może być zgoła różny. Oprócz urokliwych widoków znajdziemy tu szereg innych atrakcji – od stoku narciarskiego Malta Ski, po karuzele dla dzieciaków i rodzinnego mini golfa. Gdy opadniemy z sił po całodziennej zabawie z pociechami to z pomocą nadciąga Kolejka Parkowa Maltanka kursująca pomiędzy rondem Śródka a Nowym Zoo.

2.2.2 Rzeka Warta

Sposobów na spędzanie czasu nad Wartą jest bardzo dużo. Rozpalimy grilla i spędzimy miło czas ze znajomymi, a na wszystkich sportowych maniaków czeka droga rowerowa, tzw. Wartostrada, gdzie śmiało możemy popisać się swoimi kolarskimi umiejętnościami, czy też stawiać pierwsze kroki w jeździe na rolkach. To również idealne miejsce na grę w siatkówkę, jogging, czy spacer z psem. Do tego popularny wśród młodzieży Brzeg Wschodni oferuje nam różne atrakcje w postaci organizowanych imprez i warsztatów – to właśnie tam dowiemy się co nieco o produkcji muzyki przez znanych artystów. Co więcej, spacerując brzegiem rzeki możemy dojść do jedynej poznańskiej wyspy na Warcie, która zainteresuje niejednego sympatyka historii – Ostrów Tumski może pochwalić się bowiem monumentalnymi zabytkami, które w dużej mierze eksponują pozostałości po pierwszych poznańskich osadnikach.

2.2 Jump Arena

Każdy z nas chce czasem poczuć się jak dziecko, więc akrobacje w parku trampolin to świetny pomysł na beztroską zabawę w gronie najbliższych. Na niepewnych swoich nieodkrytych jeszcze gimnastycznych talentów czeka instruktor, który pokaże jak wykonać najprostsze obroty i zadziwiające salta. To także oryginalna opcja na wyprawienie urodzin swoim pociechom, jak i zorganizowanie wystrzałowego (i to dosłownie) wieczoru panieńskiego. Niech wszyscy zainteresowani wyskoczą do Jump Arena w galerii Giant na poznańskich Ratajach, by przekonać się jaką frajdę może sprawiać taki rodzaj ruchu!

3. Dostępność usług

Fryzjer w klatce obok, który sprawi, że Twoje włosy nabiorą objętości? Krawcowa po drugiej stronie bloku ratująca naszą rozerwaną sukienkę w dniu imprezy? A może bliskość ogromnych galerii handlowych, by móc przebierać w markowych ubraniach od najlepszych projektantów? Perspektywa mieszkania przy takich punktach wydaje się być rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić nam wiele czasu i niepotrzebnego stresu, a to ponownie przemawia za przejrzeniem ofert dewelopera MakDom na poznańskich Ratajach.

Szczególną popularnością cieszą się dwa centra handlowe: Galeria Malta oraz Posnania. Możemy oddać się tam zakupowemu szaleństwu, jak i wybrać się do kina albo przekąsić coś w restauracji. A jeżeli nie zmęczyliśmy się wystarczająco podczas poszukiwania promocji to z propozycją przychodzą siłownie, które znajdziemy również na terenie obiektów. Zarówno Malta, jak i Posnania oferują darmowy parking dla klientów, którzy mogą korzystać z usług w godzinach 10:00 – 22:00.

Mamy też dobrą wiadomość dla koneserów smaków – Rataje zapraszają na pizzę do kameralnej knajpki Capriciosa, a dla osób, które planują wesele lub chrzciny z propozycją organizacji przyjęcia przychodzą restauracje Trójka oraz Kasztelańska. Nie zabraknie też chrupiącego kurczaka dla fanów fast foodów – KFC JET czeka na was aż do 1:00! Po szerszą ofertę gastronomiczną należy udać się do wspomnianej już wcześniej galerii Posnania, gdzie skosztujemy prawdziwej, bawarskiej golonki w Bierhalle, jak i zanurzymy usta w aromatycznej kawie przygotowanej w Etno Cafe.

4. Komunikacja

Przez dzielnice przebiegają linie tramwajowe i autobusowe, którymi możemy zwiedzać Poznań również nocą. Dotarcie do centrum miasta zajmie nam jedynie 10 minut i z łatwością bezpośrednio przetransportujemy się na os. Sobieskiego, Rynek Łazarski, czy Dworzec PKP. Dla fanów domowych dekoracji również widać kolejne pozytywy – poznańska IKEA znajduje się bowiem zaledwie parę minut jazdy tramwajem od osiedla Rataje!

5. Podsumowanie

„Gdy komuś się wydaje, że życiu sensu brak, tramwajem na Rataje niech jeździ tak, jak ja” – znamy już powód wyróżnienia osiedla w piosence Małgorzaty Borkowskiej. Rataje – spokojna i bezpieczna dzielnica, gdzie z pewnością nie będziesz narzekać na nudę. Szeroki wachlarz usług, ciekawe rozrywki i dużo rekreacyjnych miejsc wciąż przyciągają nowych lokatorów. Być może to czas również na Ciebie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *