Mieszkanie na osiedlu Wola – lokum w spokojnej okolicy

Mieszkanie na osiedlu Wola – lokum w spokojnej okolicy

Szukasz mieszkania w spokojnej okolicy? A gdyby dorzucić do tego bliskość zadbanego jeziora, nad którym spędzisz wolny, letni weekend? Dodajmy jeszcze piękne lasy wokół domu, gdzie będziesz spacerować ze swoim czworonożnym przyjacielem…Takim wymaganiom z pewnością sprosta dzielnica Poznań Wola, która w swoje progi przyciąga coraz większą liczbę lokatorów. Przekonaj się dlaczego jest tak często wybierana przez mieszkańców – w końcu może staniesz się jednym z nich!

1. Historia

Mimo upływu czasu i towarzyszącym mu modyfikacjom w języku polskim, możemy zauważyć parę pozostałości po historycznej gwarze naszych przodków. Takim przykładem jest nazwa opisywanego osiedla – wola po staropolsku oznacza wioskę zamieszkiwaną przez osadników, którzy nie musieli uiszczać żadnych świadczeń dla właściciela. Ciekawostkę stanowi jednak fakt, że w żadnych danych historycznych nie ma nawet wzmianki o takim charakterze poznańskiej Woli.

Pierwotnie obszar Woli należał do wsi Krzyżowniki i dopiero na początku XX wieku rozpoczął się proces włączania jego poszczególnych terenów do granic Poznania. W latach 1954 – 1990 okolica podlegała pod Jeżyce, a w 2011 r. nastąpiło jej połączenie z Osiedlem Lotników Wielkopolskich dając jedno Osiedle Wola. Obecnie dzielnica to ok. 3,27 km² zamieszkiwanych przez ponad 5400 osób. W ramach wycieczki poznawczej można wybrać się na przejażdżkę rowerową lub spacer wzdłuż granic osiedla, które wyznacza ulica Lutycka, Polska oraz Dąbrowskiego aż w stronę Fortu VII.

2. Wola – atrakcje

Nie musicie uciekać do serca Poznania, by w oryginalny sposób spędzić wolny dzień. Poznań Wola jest gotowa sprostać oczekiwaniom najbardziej rozrywkowych mieszkańców, a swoimi atrakcjami przyciąga lokatorów ze wszystkich stron Poznania!

2.1 Hipodrom Wola

To może być początek wspaniałego hobby lub możliwość rozwoju swoich dżokejskich umiejętności! Centrum wyszkolenia jeździeckiego Hipodrom oferuje wynajem hali w celu przeprowadzenia grupowych bądź indywidualnych treningów oraz zadba o prawidłowe utrzymanie twojego konia. Funkcjonujący tam pensjonat dysponuje przestronnymi boksami, ujeżdzalniami, karuzelą, siodlarniami a nawet solarium dla koni. To również tam odbywają się liczne zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody – można więc zebrać znajomych i pozachwycać się konnym akrobacjami w wolne popołudnie.

Znajdzie się coś nie tylko dla zwierząt – ośrodek daje możliwość organizacji plenerowej imprezy na terenie o powierzchni 46 ha, a jeśli marzy wam się skromne spotkanie w gronie przyjaciół to śmiało urządzicie ognisko w wydzielonym przez Hipodrom miejscu. Nie martwcie się też o konieczny ekwipunek do takiego biesiadowania – obiekt zapewnia kijki, ławeczki, drewno oraz stoliki.

2.2 Muzeum Martyrologii

Każdy z nas słyszał o niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu – jest to miejsce skupiające w sobie tłumy zainteresowanych historią i dziedzictwem narodowym. Jeżeli zastanawiasz się nad wycieczką edukacyjną w tamte rejony to masz możliwość zdobycia wiedzy bez konieczności wyjazdu z poznańskiej Woli. W dzielnicy znajduje się Muzeum Martyrologii, tzw. Fort VII, który stanowił pierwszy obóz zagłady na terenie kraju. Uśmiercano tam głównie wielkopolską elitę, uczestników ruchu oporu,  jak i przypadkowe osoby z powszechnych “łapanek”. Z pewnością należy udać się do Muzeum, by uświadomić sobie, jaką drogę przez piekło musieli przejść tamtejsi więźniowie, by oddać życie za ojczyznę. Ponadto, sama zabudowa stanowi przykład niemieckiej architektury militarnej z XIX w., która bez wątpienia zainteresuje niejednego miłośnika historii.

2.3 Jezioro Rusałka

Chyba nikt nie zaprzeczy, że mieszkanie obok jeziora stanowi niesamowity atut – zarówno jako okazja na złapanie słonecznych promieni latem, jak i możliwość podziwiania spadających liści na tafle wody w jesienny poranek. Spacer, grill w gronie najbliższych, wycieczka rowerkiem wodnym – to nie wszystko, co proponuje nam okolica. Jeśli jesteś zapalonym wędkarzem i uwielbiasz smak świeżej ryby skropionej cytrynką to z przyjemnością informujemy, że Rusałka stanowi jezioro typu sandaczowego, z którego wyłowisz karpia, leszcza, czy szczupaka na niedzielny obiad! Mamy też dobrą wiadomość dla maniaków aktywności: odbywają się tu liczne imprezy sportowe, w tym bieg z cyklu Grand Prix oraz noworoczne spotkania rowerzystów, na których możemy poznać ciekawe osoby podzielające nasze pasje.

3. Dostępność usług

Poznań Wola oddalona jest ok. 7 km od samego centrum – nie ulega wątpliwości, że stanowi to dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy chcą uciec od gwaru miasta i odnaleźć swoją oazę spokoju. Jeżeli zastanawia was, czy to położenie oznacza brak ciepłych bułek na śniadanie i pobliskiego hotelu dla naszych dalekich gości, to nie musicie zawracać sobie tym głowy. Na osiedlu kupimy niezbędne artykuły, znajdziemy nawet sklep jeździecki, a także wyskoczymy na pożywny obiad. Przyszła nam ochota na staropolski żurek w chlebie w towarzystwie schabowego z ziemniakami? Nie ma problemu – restauracja Powozownia zaprasza na prawdziwe polskie smaki swoich dań. A dla wszystkich zapracowanych, którzy nie mają czasu na kuchenne przygody w zakątkach swojego domu, zespół Body Chief przygotuje zdrowy, spersonalizowany catering.

3.1 Port Lotniczy Ławica

A w zasadzie Port Lotniczy Poznań – Ławica im. Henryka Wieniawskiego, którego bliskość od domu ucieszy wszystkich podróżników – nie trzeba bowiem poświęcać za wiele czasu i pieniędzy na dojazd do obiektu. Masz wolny weekend i potrzebujesz szybkich wakacji? Złap Last Minute z Ławicy i odwiedź Madryt, Lwów lub udaj się na brytyjską herbatkę do Londynu. Lotnisko zaprasza na wycieczki do 37 miast w 16 krajach – z pewnością, w zależności od potrzeb i upodobań,  każdy znajdzie odpowiednidla siebie cel podróży.

3.2 Poznań Wola – dworzec

Kolejna dobra informacja dla miłośników odkrywania nowych miast, czy też oddającym się w delegacje pracusiom. W opisywanej dzielnicy znajdziemy stację PKP, z której dotrzemy na szczecińskie Wały Chrobrego, jak i zwiedzimy port w Świnoujściu bez konieczności przemieszczania się na Dworzec Główny w centrum miasta.

4. Komunikacja

Poznań Wola skomunikowana jest z pozostałą częścią miasta za pomocą linii autobusowych. Często wybieraną drogą transportu przez mieszkańców dzielnicy jest również jazda pociągiem ze wspomnianej już stacji Poznań Wola – dotarcie z niej do serca Poznania to kwestia zaledwie 5 minut.

5. Podsumowanie

Spacer po lesie w słoneczny dzień, wędkowanie z synem na Rusałce, czy ziemniaki z ogniska przy akompaniamencie konstelacji gwiazd na niebie… Brzmi jak wieczne wakacje, prawda? A taka wizja może stać sie Twoja codziennością, jeżeli wybierzesz dzielnicę Poznań Wola jako miejsce, w którym urządzisz swoje nowe gniazdko. Czas podjąć pierwsze kroki i sprawdzić, jakie mieszkania na sprzedaż przygotowała dla nas grupa MakDom w tej okolicy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *