Mieszkanie na osiedlu Ogrody w Poznaniu – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Mieszkanie na osiedlu Ogrody w Poznaniu – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Poznań to z pewnością tętniące życiem miejsce, aczkolwiek nie każdy z nas marzy o mieszkaniu w centrum miasta, pełnego hucznych lokali i tłumów turystów. To właśnie osiedle pełne zielonych terenów i nielicznych sklepików budzi nasze zainteresowanie i chcemy odnaleźć swoje cztery kąty wśród jego blokowisk. Jeżeli zależy nam na takim spokoju i komforcie to koniecznie powinniśmy  przejrzeć oferty grupy MakDom, która proponuje mieszkania na sprzedaż w dzielnicy Ogrody.

1. Historia

Nazwa dzielnicy wywodzi się od Ogrodu Botanicznego, który powstał w 1925 r. i należy obecnie do Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – pełni rolę edukacyjnej placówki. Osiedle nie może pochwalić się tak rozbudowaną historią jak w przypadku Wildy, czy Starego Miasta, ponieważ powstało dopiero 1994 r. Wyróżniamy tu szereg domków jednorodzinnych, których mieszkańcy beztroską grillują na zasianej trawie, jak i liczne bloki oraz wieżowce, z których można oglądać panoramę Poznania.

Ogrody to ok. 1,95 km² powierzchni zamieszkiwanej przez 6703 osób. Granice tego stosunkowo nowego osiedla wyznaczają ulice Żeromskiego, Przybyszewskiego, Świętego Wawrzyńca, Bukowska i Polska. Serce dzielnicy stanowi pl. Ludwika Waryńskiego – to właśnie tutaj znajdziemy wszystkie niezbędne sklepy i słynną pętle kokumikacyjną Ogrody.

2. Atrakcje dzielnicy

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o Ogrodach to spokój i odprężenie. Wynika to nie tylko z faktu, że zlokalizowane są z dala rozrywkowej części miasta, ale również ze względu na liczne działki znajdujące się na obrzeżach osiedla, jak i bliskości do takich miejsc jak jezioro Rusałka czy Strzeszynek. Dzielnica skupia w sobie także pewne odznaczające punkty, które przyciągają mieszkańców z różnych zakątków Poznania i z pewnością możemy zaliczyć do nich:

2.1  Ogród Botaniczny

Każdy z nas lubi czasem uciec od zgiełku miasta i nacieszyć oczy pięknymi widokami natury. Idealnym miejscem, gdzie doznamy takiego relaksu jest Ogród Botaniczny zlokalizowany  przy ulicy Dąbrowskiego 165. Każdego dnia tygodnia zaprasza do siebie wszystkich spragnionych odpoczynku, a latem odbywają się tam liczne imprezy plenerowe, na których można pobawić się przy planszowych grach czy posłuchać muzyki jazzowej na żywo.

Oczywiście, jest to idealne miejsce dla sympatyków botaniki – wyróżniamy tutaj wiele zbiorów roślinnych pochodzących z ich naturalnych środowisk. Wzbogacisz również swoją wiedzę na temat tamtejszej flory – władze parku umieściły na terenie liczne tablice informacyjne, które pozwolą na zdobycie podstawowych wiadomości o tamtejszych terenach zielonych.

Spragnieni sztuki mogą podziwiać rzeźbę Dwoje pod parasolem, która zlokalizowana jest przy wejściu głównym do obiektu. Obok niej znajdziemy również oryginalną fontannę przedstawiającą baletnicę, której spódnicę tworzy tryskająca znad jej bioder woda.

2.2 Cmentarz Jeżycki w Poznaniu

Ten zabytkowy obszar skrywa w sobie kolekcje artystycznych stylów, które oddają swój wyraz w tamtejszych nagrobkach. Wyróżniamy pomniki o falistych kształtach, jak i o prostoliniowej konstrukcji – w zależności od okresu, w którym powstały. Główna brama cmentarza łączy elementy gotyku z renesansowymi zdobieniami i stanowi ogromny, dwuskrzydłowy obiekt z monogramami Jezusa Chrystusa i Matki Boskiej – znajdzie się zatem coś dla miłośników  historii i sztuki.

Sam cmentarz powstał w 1905 r. i pieczę nad nim sprawuje Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza – jest to kościół, który znajduje się na poznańskich Ogrodach i w każdą niedzielę skupia w sobie tłumy wiernych z osiedla. Niewątpliwie atrakcyjnym obiektem na terenie cmentarza jest Pomnik Wdzięczności z 1932 r. ku czci ofiar I wojny światowej, powstania wielkopolskiego i wojny bolszewickiej w 1920 roku – to właśnie pod nim w 1939 r. została ukryta polska inskrypcja w celu ochrony jej przed Niemcami niszczącymi symbole narodowe.

Cmentarz Jeżycki to miejsce pochówku Janusza Zeylanda (słynnego lekarza rozwijającego naukę w obszarze walki z gruźlicą), Ryszarda Mankiewicza (siedmiokrotnego mistrza Polski w jeździe na motocyklu), czy najbogatszego człowiek w Polsce od 2002 r. – Jana Kulczyka.

3. Dostępność usług

Mapa Poznania wskazuje na wiele tętniących życiem dzielnic, na których trwa nieustanna walka o klienta między osiedlowymi lokalami. Ogrody to zdecydowanie bardziej przytulne miejsce, co nie znaczy, że nie znajdziemy tu świeżo wypiekanego chleba z piekarni, czy nie zrobimy sobie nowej fryzury w pobliskim studio urody.

Jeżeli lubimy jadać poza domem to Ogrody również sprostają naszym wymaganiom! Możemy wybrać się z rodziną do Savoy na niedzielny obiad, by skosztować prawdziwie polskiej kuchni, a jeśli nasza ukochana jest nie w sosie, to z rozwiązaniem przychodzi restauracja Casa Mia i ich szeroki wybór smaków pizzy. Dla fanów popularnego kebaba poleca się Marhaba Grill, który zaspokoi głód niejednego mięsożercy! Znajdzie się też coś na babskie ploteczki podczas popołudniowej herbatki  – kawiarnia Cafe The End zaprasza na świeże wypieki w domowej atmosferze.

4. Komunikacja

Ogrody nie należą do ścisłego centrum Poznania, ale nie oznacza to, że dojazd w to miejsce wiąże się z wielogodzinną wyprawą! Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana – MPK zadbało zarówno o autobusy, jak i tramwaje na tym odcinku. Jeżeli chcemy wybrać się na rynek wieczorową porą, to nie musimy martwić się o powrót do domu. Na terenie Ogrodów kursują linie nocne, którymi dotrzemy nawet do Starzyny Rynkowej. Co więcej, w zaledwie 10 minut dostaniemy się w tak atrakcyjne miejsca jak jezioro nad Strzeszynkiem – to ciekawy pomysł, by odkryć okolice Poznania na weekendowej wycieczce po pobliskich zielonych terenach.

Obok perspektywy dotarcia na poznańskie Śródmieście w 10 minut, dzięki dobrze skomunikowanej pętli autobusowej na Ogrodach możemy zwiedzić także nieodkryte obszary Poznania – przykładowo udać się na spacer Drogą Świętej Faustyny w Kiekrzu.

5. Zakończenie

Spacer po Ogrodzie Botanicznym w letni wieczór, wycieczka rowerowa obrzeżami Poznania, a może weekendowe wylegiwanie się na pobliskiej plaży? Który z argumentów najbardziej przemawia do Ciebie na tyle, byś wziął pod uwagę kupno mieszkania w dzielnicy Ogrody? Dogodna lokalizacja dająca możliwość bezproblemowej podróży w różne zakątki miasta oraz spokojna okolica, kwalifikująca Ogrody do bezpiecznych dzielnic Poznania również mogą wzbudzić Twoje zainteresowanie. Czas przekonać się w praktyce, dlaczego grupa MakDom poleca mieszkania na sprzedaż w tych rejonach – nie czekaj i sprawdź ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *