Zamieszkaj na Jeżycach w Poznaniu!

Zamieszkaj na Jeżycach w Poznaniu!

Dzielnice Poznania starają się wykorzystać swój potencjał i przyciągnąć do siebie jak najwięcej lokatorów z innych rejonów miasta, jak i zza jego granic. Jedne z nich mogą pochwalić się renesansową architekturą, inne z kolei zachęcają licznymi zielonymi terenami. Planując przeprowadzkę zależy Ci na lokalizacji, która pozwoli na dotarcie do samego centrum Poznania w zaledwie 5 minut? A może uwielbiasz poznawać nowe smaki i szeroki wybór knajpek pod domem jest dla Ciebie spełnieniem kulinarnych marzeń? Jeśli właśnie kiwasz twierdząco głową, to czas sprawdzić jakie mieszkania na sprzedaż oferuje MakDom na  jednej z najbezpieczniejszych dzielnic Poznania – dynamicznie rozwijających się Jeżycach.

1. Jeżyce – historia dzielnicy

Yssyce, Giżyce czy Iżyce – tak na przełomie wieków nazywano zaplecze gospodarcze miasta, znane nam obecnie jako Jeżyce. Mapa Poznania powiększyła się o ten fragment w XIII w. i od tego czasu rejon nieustannie się rozwija. To właśnie tam powstała kuźnia wodna oraz pierwszy dworzec kolejowy w mieście. Rozkwit nastąpił nie tylko w sferze infrastruktury i usług, ale również rozrywki – w XIX w. na terenie Jeżyc powstał ogród zoologiczny, który funkcjonuje do dziś pod nazwą Stare Zoo. W 1900 r. obszar stał się oficjalnie jednym z osiedli Poznania i przeszedł gruntowne zmiany w lokalnej zabudowie – zaczęły powstawać charakterystyczne dla dzisiejszych Jeżyc kamienice, a z czasem na planie rejonu wyróżniono Ogród Botaniczny, Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa i świętego Floriana, Teatr Nowy oraz Most Teatralny. Ciekawostką jest, że mimo licznych ataków wojennych, dzielnicy udało się zachować historyczny kształt wsi.

Obecnie Jeżyce zajmują powierzchnię ok 2 km², a jego granice określają ulice Roosevelta, Bukowska, Żeromskiego, aż po tory kolejowe od strony północnej. Jej sąsiadami są kolejne ciekawe dzielnice Poznania jak Ogrody, Sołacz i Stare Miasto, na które z łatwością dotrzemy w bardzo krótko krótkim czasie ze względu na dogodne położenie Jeżyc.

2. Atrakcje

Jeżyckie ulice stanowią miejsce wydarzeń w popularnej serii książek polskiej pisarki Małgorzaty Musierowicz zwanej potocznie Jeżycjadą, którą docenili również zagraniczni czytelnicy. Co ta dzielnica w sobie ma, że zasłużyła na wydanie ponad 20 tomów historii toczących się na jej ścieżkach?

2.1. Stare Zoo

Kolejną atrakcją oferowaną przez Jeżyce jest wycieczka do jednego z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, działającego od 1874 r. Starego Zoo. To również dobra opcja dla pragnących obcowania z naturą, jak i dla ciekawych widoku udomowionych zwierząt, czy egzotycznych gatunków. Możemy poprzyglądać się tutaj najmniejszym owieczkom na świecie, zobaczyć czarne łabędzie, a nawet spotkać lemura Króla Juliana z bajki „Madagaskar”. Dla spragnionych atrakcji obiekt przygotował pokazowe karmienie zwierząt, a dla maluchów możliwość zabawy na tamtejszym parku linowym! Nie musimy także martwić się o wydatki – Stare Zoo to publiczny park, więc wstęp na jego teren jest całkowicie darmowy.

2.2. Trochę kultury!

Mieszkanie w rewitalizowanej kamienicy ozdobionej historycznymi dekoracjami, z której w parę minut znajdziesz się w niszowej kawiarni, by następnie udać się na dobrą sztukę lub film parę budynków dalej  – to właśnie oferują poznańskie Jeżyce.

2.2.1. Kino Rialto

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się kino Rialto, które działa już od 75-ciu lat! Na tle masowych placówek wyróżnia się oryginalnym repertuarem – zastrzega sobie pokazywanie wyłącznie dobrych filmów, w większości produkcji polskiej i europejskiej. Znajdzie się również coś dla rodziców z pociechami – w każdą niedzielę kino zaprasza na południowy seans Eurobajka, który kosztuje od 10 do 12 PLN. Przygotowano także specjalne oferty dla studentów i seniorów, którzy zapłacą mniejszą cenę za bilet po uprzednim okazaniu dokumentu.

2.2.2. Teatr Nowy

Może sztuka dla sztuki? Jeżyce proponują wybrać się na spektakl do Teatru Nowego, który w swoim repertuarze przewiduje zarówno pełne sarkazmu komedie, jak i poruszające dramaty. Jeżeli nie masz pomysłu na udaną randkę – zabierz swoją wybrankę do Teatru Nowego, by wspólnie poczuć dreszczyk emocji na własnej skórze. Ponadto, obiekt proponuje zakup vouchera, który w cenie 55 PLN pozwoli na otrzymanie jednego biletu wstępu na wybraną przez siebie sztukę – idealna opcja dla niezdecydowanych lub szukających oryginalnego pomysłu na prezent!

3. Dostępność usług

Jeżyckie rejony to szereg uroczych, małych lokali, w których znajdziemy prawdziwych piekarzy, zegarmistrzów z rodzinną tradycją, czy profesjonalną kosmetyczkę. Bez problemu załatwimy sprawy np. ubezpieczenia, a także możemy poczuć się bezpiecznie ze względu na zlokalizowany tam komisariat policji.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak rozwijająca się wciąż branża gastronomiczna, która swoimi kulinarnymi propozycjami podbija serca nie tylko mieszkańców Jeżyc! Gdzie zjeść w tej okolicy? Jakie nieodkryte wciąż kuchnie czekają na nas wśród jeżyckich ulic? Przygotuj lepiej notes i zapisuj nazwy najlepszych lokali Poznania, od których może dzielić Cię zaledwie kilka metrów!

Kulinarną podróż zaczniemy od restauracji Modra, która z pewnością przywróci wspomnienia dzieciństwa serwując poznańskie pyzy z długo pieczonym mięsem. Restauratorzy podkreślają znaczenie tradycji w połączeniu z produktami wysokiej jakości od lokalnych dostawców. Zostając w regionalnym klimacie wspomnimy o knajpce Avocado, które w swoim menu stawia na pyszne i przede wszystkim zdrowe daniaskosztujemy tu m.in. piersi z ekologicznego kurczaka kukurydzianego z pieczoną sałatą rzymską jak i ręcznie robionego makaronu z polskim serem Bursztyn. Jeżeli chcemy wprowadzić nasze podniebienia w niebiańskie uniesienie to restauracja Błogostan jest kolejną pozycją na mapie smaków – to właśnie tam możemy skosztować różnego rodzaju gofrów z wytrawnymi, jak i słodkimi dodatkami. A może marzy nam się lampka wina i kawałek dobrego ciasta własnego wypieku na tarasie w letni, sobotni wieczór? Taką opcję oferuje knajpa Yeżyce Kuchnia, w której zjemy również pełnowartościowe śniadanie i oryginalny smakowo obiad.

4. Komunikacja

Bliskość Mostu Teatralnego, jednego z najlepiej skomunikowanych punktów w Poznaniu, daje możliwość swobodnego przemieszczania się z Jeżyc w każdy punkt miasta. Na dzielnicy przeprowadzone zostały linie tramwajowe i autobusowe, w tym również nocne, którymi dotrzemy nawet do Kiekrza, czy Rokietnicy. Wolisz aktywny sposób przemieszczania się po mieście? Poznański Rower Miejski jest więc dla Ciebie świetną opcją! Na Jeżycach znajdziemy ok. 9 stacji, gdzie bez problemu wypożyczymy rower i udamy się na wycieczkę po parkach lub podjedziemy do pracy.

5. Podsumowanie

Czy przekonałeś się już, że Jeżyce to osiedle, na którym warto zamieszkać? Wyróżnia się nie tylko szeroką gamą usług i atrakcyjną lokalizacją – z pewnością inne dzielnice Poznania nie mogą pochwalić się tak bogatą ofertą gastronomiczną. Nic dziwnego, że rejony cieszą się dużą sympatią osób, których interesuje także wynajem. Jeżyce to bezpieczna dzielnica, na której z pewnością znajdziesz wszystko czego Ci trzeba – od świeżych warzyw z rynku, po słodkie grzechy w pobliskich kawiarniach. Nie zwlekaj z decyzją i sprawdź jakie mieszkania na sprzedaż w tej okolicy oferuje grupa MakDom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *