Komfort życia na Grunwaldzie w Poznaniu

Komfort życia na Grunwaldzie w Poznaniu

Wiele osób określą ją mianem najbezpieczniejszej dzielnicy w Poznaniu – z pewnością nie tylko ze względu na zlokalizowaną tam komendę miejskiej policji. Co więcej, przyciąga swoim szerokim dostępem usług i dogodną lokalizacją, dzięki której dostaniemy się na Stary Rynek w przeciągu 10 minut. Do tego znajdzie się piękny park na spacer z przyjaciółmi i liczny wybór szkół, do których poślemy nasze pociechy. Brzmi jak osiedle idealne, prawda? Jeżeli wskazane walory są dla Ciebie wystarczająco przekonujące to czas sprawdzić, jakie mieszkania na sprzedaż oferuje grupa MakDom na poznańskim Grunwaldzie!

1. Grunwald – historia

Obecna dzielnica Grunwald różni się nieco od osiedla z 1990 r. Nie chodzi tu tylko o powstałe rozbudowania i nowe usługi, a o powierzchnie jednostki. Jeszcze 30 lat temu Grunwald stanowił ponad 14 % obszaru Poznania, co w przeliczeniu na kilometry daje 36,81 km² zamieszkiwanych przez 120 158 osób! Tamtejsze rejony skupiały w sobie aż 12 dzisiejszych dzielnic takich jak: Łazarz, Górczyn, Ławica, Raszyn czy Marcelin. Podział nastąpił dopiero w 1990 r. i od tego czasu możemy mówić o granicach Grunwaldu, które wyznaczone są przez ulice Śniadeckich, E. Orzeszkowej, A.Grottgera aż do ulicy Bukowskiej. Natomiast nazwa wskazanej części miasta pochodzi od przebiegającej przez nią ulicy Grunwaldzkiej, która w swoim znaczeniu odwołuje się do upamiętnienia zdarzeń z 15 lipca 1410 r.

2. Atrakcje na Grunwaldzie

Jeżeli lubisz przebywać poza domem to nie musisz wyprawiać się na poznańskie Śródmieście w poszukiwaniu rozrywek – Grunwald ma ich pod dostatkiem! Interesujesz się historią i sztuką? A może sport to twoje drugie imię? Dzielnica ma w swoim zasięgu wystarczającą ilość atrakcji, która zadowoli niejednego lokatora.

2.1 INEA Stadion

That’s not the shape of my heart…– śpiewał Sting na otwarciu stadionu miejskiego INEA w 2010 r. Prace nad obiektem rozpoczęły się ponad 40 lat wcześniej i planowo miała powstać tam również pływalnia i sale gimnastyczne, jednak nie doszło do realizacji tego projektu. Pojawił się za to inny pomysł – umiejscowienie symbolu powiązania Lecha Poznań z Polskimi Kolejami Państwowymi przed miejskim stadionem. Tak o to w 2016 r. przed obiektem stanęła tzw. lokomotywa Lecha Poznań wyprodukowana przez zakłady Cegielskiego w latach 60.

Jeżeli jesteś fanem piłki nożnej to mieszkanie w pobliżu stadionu wydaje się być bardzo zachęcającą perspektywą. Możesz usiąść z rodziną na wybranej trybunie i dopingować drużynę lub zająć miejsce w “Kotle” – sektorze dla najbardziej zagorzałych kibiców.

Obok wydarzeń sportowych, na stadionie możemy zobaczyć kultowe gwiazdy muzyki, jak wspomniany już wcześniej Sting, Alicia Keys, a nawet Iron Maiden. Mamy również dobrą wiadomość dla wszystkich spragnionych nieco bardziej ekstremalnych atrakcji – dodatkowo na terenie obiektu spróbujemy skoku wahadłowego na linie, albo pobujamy się na najwyższej “huśtawce” w Polsce. Dla spragnionych ruchu stadion przygotował ściankę wspinaczkową oraz możliwość drużynowej zabawy podczas łuczniczego paintballu.

2.2 Zabytki

Sympatycy architektury mogą nacieszyć oko nielicznymi kamienicami przy ul.Grunwaldzkiej oraz zagłębić się w historię takich budynków jak:

2.2.1 Willa Flora

Neorenesansowa willa z 1872 r., która stanowi jedną z najstarszych nieruchomości w dzielnicy. W XIX w. służyła jako tzw. ogródek rozrywkowy, w którym można było napić się lampki wina, czy skosztować obiadu z rodziną. Z czasem obok willi pojawiły się inne atrakcje jak kręgielnia i muszla koncertowa. Niestety podczas II wojny światowej zniszczono przynależny teren, a willa stała się zapleczem biurowym.

2.2.2 Fort VIII

W wolnej chwili warto także wybrać się do jednego z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań, który znajduje się przy ul. Rumuńskiej. Jego powstanie szacuje się na 1876 r. i nazywany jest fortem Kazimierza Grudzielskiego – generała podporucznika Armii Wielkopolskiej. To tutaj podczas II wojny światowej znajdował się obóz jeńców francuskich, angielskich, włoskich oraz polskich, a po 1945 r. pełnił funkcję magazynu. Wszyscy zainteresowani mogą wybrać się na zwiedzanie obiektu pod okiem przewodnika, który z pewnością zdradzi ciekawe historie skrywane przez mury fortu.

2.3 Muzeum Policji

Spokojnie, tam nie będziemy musieli zeznawać! Jest to historyczne muzeum policji, pierwszy obiekt o takim charakterze na terenie kraju. Posiada rozbudowaną kolekcję mundurów, odznak i broszur sięgających nawet początku XX w. Możemy także przyjrzeć się z bliska policyjnej broni oraz pojazdom służbowym. Dzięki zebranym eksponatom jesteśmy w stanie poznać historię polskiej policji od czasów odzyskania niepodległości.

2.4 Park Manitiusa

Jeżeli nie wyobrażasz sobie dnia bez porannego joggingu wśród drzew lub szukasz miejsca na zabawę ze swoimi pociechami to Park Manitiusa przy zbiegu ulic Reymonta i Grunwaldzkiej pozwoli na spełnienie twoich oczekiwań. Ten sześciohektarowy obiekt to nie tylko urocze alejki – wznosi się tam również ewangelicko-augsburski kościół Łaski Bożej. Znajdzie się coś dla miłośników sztuki – w nawiązaniu do nazwy dzielnicy, a w zasadzie ku upamiętnieniu bitwy pod Grunwaldem, w parku umieszczony został Pomnik Zwycięstwa, na którym wyrzeźbiono podobizny czołgów oraz postacie rycerzy na koniach.

3. Dostępność usług

Nie ulega wątpliwości, że na Grunwaldzie załatwimy wszystkie potrzebne sprawy bez potrzeby opuszczania granic osiedla. Z łatwością umówimy się na manicure do pobliskiej kosmetyczki, znajdziemy studio masażu, w którym zadbają o nasze spięte mięśnie, które dostały przed chwilą wycisk na siłowni za rogiem.

Dobre jedzenie w pobliżu naszego mieszkania może nie raz uratować nas z opresji, gdy zapomnimy (lub nie mamy siły) zrobić obiadu. Gdzie zjeść na Grunwaldzie? Z odpowiedzią przychodzi restauracja Autentyk przy Grunwaldzkiej 248, która zaprasza na wykwintne dania, po których nasze kubki smakowe będą prosić się o więcej – w końcu jak można zapomnieć o musie z białej czekolady i koziego sera z czerwonym winem? Dla spragnionych słodkich uniesień poleca się restauracja Parle Patisserie, w której zjadane kalorie w ogóle się nie liczą, więc możemy pozwolić sobie na jeszcze jednego croissanta z marmoladą.

3.1 City Park

Z pewnością ważny punkt na mapie w tej dzielnicy stanowi City Park – kompleks świadczący usługi handlowe, hotelowe oraz gastronomiczne. Obok pięciogwiazdkowego hotelu, gotowemu sprostać najbardziej wymagającej klienteli, City Park charakteryzuje się wysokim poziomem innych prowadzonych obiektów, do których możemy zaliczyć zarówno Ministerstwo Kwiatów, przekładające odrobinę magii w każdą stworzoną wiązankę, jak i różnego rodzaju restauracje, od kuchni japońskiej po włoską pizzę. Napijemy się tu także warzonego na miejscu piwa w Ułan Browar lub zdegustujemy jednego z 800 rodzajów whiskey, które przygotował dla nas Whiskey Bar 88.

4.Komunikacja

Zainteresowanie Grunwaldem wynika także z jego dogodnego położenia – do centrum Poznania dostaniemy się zaledwie w 10 minut. Jeśli nie mamy auta, którym będziemy przemierzać poznańskie drogi, to MPK proponuje nam jazdę tramwajem lub autobusem, a jeśli jesteśmy spragnieni ruchu to wybierzmy Poznański Rower Miejski, którego stacje zlokalizowane są w różnych punktach osiedla. Na Grunwaldzie kursują również linie nocne, które zawiozą nas przez okolice Starego Rynku, aż do granic Junikowa.

5. Zakończenie  

Dzielnica Grunwald odkrywa przed nami wiele ciekawych miejsc, które trzeba po prostu sprawdzić, by przekonać się o wysokiej jakości tamtejszych usług. Miłośnicy sportu, fani historii i kulinarni odkrywcy – wszyscy znajdą coś dla siebie. Wystarczy tylko przejrzeć oferty grupy MakDom i znaleźć idealne miejsce dla siebie w tej lokalizacji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *