Dlaczego warto zamieszkać na Górczynie w Poznaniu?

Dlaczego warto zamieszkać na Górczynie w Poznaniu?

Rynek nieruchomości stara się sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Część z nich będzie szukała lokum w samym sercu Poznania, uwagę innych skupia natomiast położenie wśród zielonych terenów, gdzie z łatwością będą mogli wybrać się na spacer w sobotnie popołudnie. W zależności od preferencji zainteresowanych, biura mają w swojej ofercie mieszkania na sprzedaż lub wynajem w różnych dzielnicach Poznania.

Grupa MakDom wychodzi z propozycją znalezienia swoich czterech kątów w spokojnej okolicy, w której znajdziemy wszystkie niezbędne sklepy, serwisy i salony, a także skosztujemy prawdziwego hiszpańskiego wina przy akompaniamencie włoskiego sera Grana Padano – zapraszamy do lektury, by przekonać się, dlaczego warto zamieszkać na poznańskim Górczynie!

1. Górczyn – historia

Górczyn – pierwotnie mała wieś podzielona na 3 części, której fragment został przydzielony do Poznania przez Władysława Łokietka w XIII w. Dopiero w 1610 r. miasto otrzymało pozostałe dwie jednostki, a wiek później w tamtejsze okolice zostali sprowadzeni mieszkańcy niemieckiego Bambergu, którzy mieli wspomóc folwark w odbudowie po zniszczeniach wojennych i licznych epidemiach. To również na Górczynie Maciej Palacz (tamtejszy sołtys, na którego cześć nazwano poznańską ulicę przy osiedlu Grunwald) podjął się dowództwa kosynierów podczas powstania przeciwko Królestwu Pruskiemu w 1846 r. 60 lat później możemy już mówić o Górczynie jako oficjalnej części Poznania, która przez długi okres czasu wraz z innymi dzielnicami, jak Łazarz i Marcelin, należała do jednostki administracyjnej Poznań Grunwald. Zmiany na przełomie lat 90 doprowadziły do utworzenia jednostek pomocniczych – Osiedla Górczynek i Osiedla Ks. Ignacego Skorupki, które wraz z Górczynem w 2011 r. zostały włączone w jeden obszar tworząc Osiedle Górczyn. Obecnie na obszarze dzielnicy liczącej 4,33 km² zamieszkuje ok. 13 230 osób.

2. Atrakcje na Górczynie

Górczyn zachęca nas swoim spokojem i ucieczką od zgiełku hałaśliwego miasta. Możemy podziwiać tu pozostałości po nieruchomościach z XIX w., w których swego czasu zamieszkiwali głównie robotnicy, kolejarze oraz rzemieślnicy. W pobliżu znajduje się także górczyński cmentarz, na którym pochowane zostały takie osoby jak aktor Jacek Polaczek, czy profesor prawa cywilnego Zbigniew Radwański.

Do walorów wskazanej dzielnicy zaliczamy również bliskość do wielu podpoznańskich miejscowości – z łatwością skoczymy na zakupy do Factory Outlet w Luboniu oraz wybierzemy się na przejażdżkę rowerową do kolebki hodowli norweskich kotów – Komorników.

2.1 Park Górczyński

Dla wszystkich sympatyków wieczornych spacerów, regularnego joggingu, czy szukających inspiracji osób poleca się Park Górczyński, który zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Albańską, Ostrobramską i Węglową. Miłośnicy przyrody mogą nacieszyć oczy takimi gatunkami drzew jak lipa, jawor, żywotnik, sosna, czy dąb – niektóre z nich pochodzą nawet z końca XIX w.

Park powstał po drugiej wojnie światowej i początkowo przewidywano utworzenie w tym miejscu stadionu klubu sportowego Admira – do realizacji projektu jednak nigdy nie doszło. Fani romantycznych spacerów mogą ubierać już wygodne buty i szukać kompana na przechadzkę – mają bowiem całe 2,8 ha powierzchni do przejścia!

2.2 Dwór nad Rudniczem

W wolnej chwili warto wybrać się na małą wycieczkę w okolice Górczyna. To właśnie tam, w sąsiadującej części Poznania Rudnicze znajduje się dwór z XIX w., który stanowi obecnie własność prywatną. Podczas inwazji na Moskwę armia napoleońska korzystała z tamtejszej stajni dla koni (jest to udokumentowane nawet w poznańskim Archiwum Państwowym). Obszar pokrywa bujny starodrzew, na który składają się liczne klony, topole, kasztanowce i lipy sięgające aż do 30 metrów wysokości – nie trzeba być pomologiem, by zachwycić się tak cenną florą!

3. Dostępność usług

Mimo spokojnej aury panującej nad dzielnicą, możemy znaleźć tu również sporo lokali gastronomicznych, serwisów usługowych i bez problemu kupimy ciepłe bułki w pobliskiej piekarni, czy zaopatrzymy nasz ogródek w potrzebne akcesoria do pielęgnacji roślin. Z pewnością zastanawiacie się jednak, czego mogą spodziewać się nasze kubki smakowe po wizycie w górczyńskich restauracjach? Przychodzimy z pomocą, by zagwarantować wam, że każdy smakosz znajdzie coś dla siebie – bez konieczności wypraw na Stary Rynek!

Niech nazwa was nie zmyli – restauracja Wiśniowy Sad zadba o podniebienie niejednego mięsożercy! W swoim menu proponują zarówno tradycyjnego, polskiego schabowego, jak i prawdziwie diabelską polędwicę wołową w kolorowym pieprzu. Jeżeli szukacie knajpki, która zapewni wam catering na domową imprezkę to na szczególną uwagę zasługuje restauracja Zuper przy ulicy Głogowskiej , która przygotowuje dania na podstawie babcinych receptur, podkreślając przy tym naturalność i wysoką jakość składników. Znajdzie się też coś dla fanów włoskiej kuchni – pizzeria Linguini zaprasza na ciekawe smaki makaronów, które można nabyć po niższej cenie przy założeniu karty stałego klienta! A może masz ochotę skosztować dania spod ręki wielokrotnie nagradzanego mistrza kuchni? W takim razie restauracja A nóż widelec jest kolejnym punktem na mapie kulinarnych odkryć na Górczynie!

4. Komunikacja

Górczyn należy do jednych z najlepiej skomunikowanych dzielnic w Poznaniu. Znajduje się tu pętla tramwajowa i autobusowa, z której dotrzemy do centrum miasta w 15 minut. Komunikacja miejska zapewnia także transport w takie rejony Poznania jak Ogrody, Garbary, Dębiec czy Osiedle Sobieskiego. A gdy rozmowy na Starym Rynku potrwają trochę dłużej niż planowaliśmy, to do dyspozycji mamy dwie linie nocne, którymi spokojnie dotrzemy do domu.

Uwielbiasz wycieczki? Lubisz odkrywać nowe miejsca? A może robisz to tak często aż znajomi śmieją się, że pociąg to Twój drugi dom? Zatem pozwól, że przedstawimy Ci kolejny atut związany z lokalizacją Górczyna – stacja PKP Poznań Górczyn. Właśnie z niej możesz wyruszyć na zwiedzanie Zielonej Góry, czy Nowego Tomyśla bez konieczności przemieszczania się na główny dworzec w centrum miasta.

Wszystkich często podróżujących pocieszy także fakt, że odcinek ulicy Głogowskiej połączony jest z południową obwodnicą Poznania, która stanowi fragment autostrady A2 – dzięki takiej lokalizacji zaoszczędzisz sobie wszystkich czasochłonnych korków i niepotrzebnych nerwów.

5. Zakończenie

Dogodna lokalizacja i dobrze skomunikowane osiedle, na którym odnajdziesz równowagę i uwiniesz swoje wymarzone gniazdko – grupa MakDom zaprasza na zapoznanie się z ofertą mieszkań w tej okolicy. Wiele nieodkrytych miejsc i zachwycających kulinarnie lokali czeka tam właśnie na Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *